Milošću Boga Svemogućega, Ahmadija muslimanski džamat u Gruziji, tek nedavno uspostavljena zajednica, već radi velike korake prema tome da postane punopravni i integrirani član vjerskog miljea u Gruziji. 25. studenog 2018. Ahmadija muslimanski džamat (AMD) u Gruziji je organizirala Nacionalni mirovni simpozij s ciljem da okupi i približi vođe svih zastupljenijih vjera u Gruziji u znaku mira, dijaloga, tolerancije i dijeljena zajedničkih vrijednosti i ideja.
Gruzija je zemlja velike ljepote, zapanjujućeg pejzaža i jednako interesantnog ali skladnog vjerskog “pejzaža”. S oko 5 milijuna ljudi, Gruzijsko stanovništvo je većinski pravoslavno (83%) a druga najveća religija je Islam (11%), slijede ju Armenijska Apostolska crkva (3%) i ostale (katolici, Jehovini svjedoci, Jezidi, koji čine oko 1,2% stanovništva), i ima oko 0,5% ateista, što ukazuje na to da je gruzijsko stanovništvo veoma religiozno.

Članovima AMD Hrvatske je bilo potrebno oko 9 sati da stignu do Tbilisija, s dolaskom u ranim jutarnjim satima, oko 04:00. Nakon dugog puta, hrvatskom timu je zaželio toplu dobrodošlicu g. Jawad Butt, misionar i predsjednik AMD Gruzije, čija je gostoljubivost učinila svaki dan gostovanja maksimalno ugodnim i produktivnim. Odmah po dolasku, hrvatski tim je iznenadila neočekivano umjerena klima. Nakon kratkog odmora od putovanja i obilnog doručka, hrvatski tim je skočio u akciju, posjećujući ured AMD Gruzije, gdje su ih, kao uvijek srdačno i toplo, dočekala i pozdravila ostala Ahmadijska braća. AMD Hrvatska je ponijela knjige sa sobom i darovala ih svojim prijateljima u Gruziji, zauzvrat su također primili knjige koje će uvrstiti u svoju knjižnicu. Smješten u dijelu grada koji se zove Vake (diplomatski dio Tbilisija) bilo je mnogo mjesto za istražiti u blizini ureda. Nakon osnovnog upoznavanja s okolinom oba tima su se zaputila do vanjskih dijelova grada. Jedan put je bio posebno simboličan, put u Gudauri odmaralište i skijalište, mjesto gdje je izgrađen Spomeniku Rusko-Gruzijskom Prijateljstvu, koji je, nažalost, ovom prilikom bio u snijegu.


Sutra, 24. studenog, jedan dan prije održavanja Nacionalnog mirovnog simpozija, braća iz ostalih džamata su se okupila i međusobno pozdravila u uredu gruzijske misije. Uz Hrvatsku, tamo se je našao i veći broj braće iz AMD Njemačke, Litve, Latvije i Omana. Svi su se maksimalno posvetili tome da ovaj događaj bude uspješan. Nakon tople dobrodošlice, hrvatski tim se je, zajedno s ostalima, zaputio u razgledavanje Tbilisija s prijateljem džamata u Gruziji i vodičem Mishom Elizbarashvilijem. Obilazeći opće znamenitosti grada, braća su krenula prema poznatom Jvari samostanu i nakon toga su posjetili katedralu Svetog Trojstva, glavnu katedralu gruzijske Pravoslavne crkve. Posljednje točke razgledavanja grada su bile Kronike Gruzije (tzv. Tbilisi Stonehenge) i brežuljak nad samim gradom. Kasnije tog dana, sva braća su se okupila u uredu misije kako bi se sastala s Malkhazom Songulashvilijem, nadbiskupom Evangeličke baptističke crkve u Gruziji, nakon srdačne diskusije o vjerskim i opće-društvenim stvarima, nadbiskup se je oprostio sa prisutnim Ahmadijcima te primio darove od njih.

Nacionalni mirovni simpozij, među-vjerski dijalog je, po prvi puta u Gruziji, organizirala AMD Gruzija, 26. studenog, počevši od 18:00 sati. Ranije taj dan, ispred hotela na Trgu Slobode se je održao masovni protest protiv mogućeg povratka Saakashvilija, ako kandidat koji je od njega podržan pobijedi na izborima, ali to nije poremetilo atmosferu mira i tolerancije, koja je prevladavala uoči mirovnog simpozija. Štoviše, u usporedbi s prosvjedima, gosti su priznali da ih je mirovni simpozij ohrabrio u njihovim nadama za svjetlijom budućnošću ako se održi još više takvih susreta (to jest, susreta koji promiču toleranciju, deliberaciju i dijalog).

Svaki organizacijski aspekt je bio pažljivo planiran. Sa više oko 200 sudionika i očekujući još veći odaziv, ovaj događaj se je smatrao velikim organizacijskim izazovom. Međutim, ovaj zadatak nije bio ništa za predanu skupinu AMD članova. Od registracije, pozdrava i pružanja uređaja za prevođenje gostima, kao i koordiniranja poretka sjedenja, svaki zadatak je izvršen brzo i precizno, što je izvrstan podvig ako se uzme u obzir da su sva AMD braća (uključujući i Hrvatsku u potpornoj ulozi) volonteri.

Događaj je ugostio članove mnogih vjerskih i etničkih zajednica u Gruziji, članove medija i druge značajne osobe iz gruzijskog političkog, kulturnog i društvenog života; uspješno ih okupljajući u produktivnoj razmjeni ideja i dobre volje.

Glavni govornici događaja su bili biskupkinja Rusudan Gotsiridze Evangeličke baptističke crkve u Gruziji, prva biskupkinja u Gruziji i značajna aktivistkinja za ljudska prava; g. Darispan Prasher, predstavnik male ali vrlo aktivne hinduističke zajednice u Gruziji; Jean‐Marie Ehouzou, Trajni promatrač Afričke Unije u UN Ženevi; Avimelech Rosenblat, glavni rabin gruzijske židovske zajednice; i Abdullah Wagishauser, emir AMD Njemačke. U svojim govorima svi su se dotakli vjerskih aspekata koji vežu vjere, napominjući da milost, suosjećanje, tolerancija i ostale moralne kvalitete odražavaju božanske atribute koje bi vjernici trebali slijediti, te naglašavajući da nas naše vjerske različitosti mogu obogatiti.

Nakon programa, gosti su se okupili u ulaznoj hali i uživali u piću i hrani, gdje su imali priliku se bolje međusobno upoznati, ali i upoznati se sa Ahmadijama, što je mnoge goste posebno interesiralo.
Mirovni simpozij je bio velik uspjeh, okupljajući razne grupe i vjerske zajednice u Gruziji, poslužio je kao uspješan obrazac deliberativnog procesa između vjera koji bi se trebao i dalje slijediti.
Što se tiče AMD Hrvatske, za hrvatski tim ovo je bilo vrlo vrijedno iskustvo koje će sigurno iskoristiti u naredno vrijeme kako bi i sami organizirali mirovni simpozij u Hrvatskoj.